Newsletter

Poliaci si užili prvú zimu na Slovensku v Žilinskom kraji


Žilina - Prezentácia vybraných turistických produktov Žilinského kraja pred začiatkom zimnej sezóny a oboznámenie sa z tohoročnými lyžiarskymi novinkami a investíciami na Slovensku bolo cieľom infocesty poľských novinárov. Uskutočnila sa  od 27.11. do 2.12. Prvou zastávkou poľských novinárov bola Žilina, kde si pozreli historické centrum, vianočné trhy a  absolvovali prehliadku Budatínskeho hradu. Zo Žiliny sa presunuli do rozprávkovej dedinky Čičmany, kde na nich po celodennom snežení čakali „cukrom posýpané perníkové chalúpky“. Poľskí novinári sa nevedeli vynadívať drevenej kráse s výzdobou zrubových stien vo forme bielych geometrických vzorov. Ornamenty tohto druhu sú jedinečné v celej Európe a stali sa motívom na vytvorenie kolekcie oblečenia pre slovenských olympionikov. Nasledovala návšteva dreveného Betlehemu v Rajeckej Lesnej, ktorý patrí medzi najväčšie drevorezby na Slovensku. Náročný deň pobytu bol ukončený prehliadkou kúpeľov Rajecké Teplice a relaxáciou v termálnych liečivých vodách komplexu Aphrodite.     
Program infocesty pokračoval návštevou Terchovej a prezentáciou OOCR Malá Fatra. Novinári pred prezentáciou absolvovali výstup na Terchovskú rozhľadňu odkiaľ sa mali možnosť pokochať zimnou krásou národného parku Malá Fatra. Počas prezentácie v Jánošíkovej kolibe sa novinári dozvedeli, že rázovitá obec Terchová je známa predovšetkým miestom narodenie zbojníka Juraja Jánošíka, po ktorom je pomenovaná aj najnavštevovanejšia turistická atrakcia – náučný chodník “Jánošíkove diery“. Po regionálnom obede nasledovala degustácia pív v horskom pivovare Vŕšky, ktorý sa nachádza v rezorte Drevenice Terchová. Následne sa účastníci infocesty presunuli na Oravu, kde absolvovali prehliadku Oravského hradu, ktorý patrí k najkrajším a najnavštevovanejším hradom na Slovensku. Počas prehliadky bolo pre novinárov pripravené prekvapenie vo forme pasovania na veľkomožných šľachticov. Vo večerných hodinách si novinári pozreli snehom zasypané Múzeum oravskej dediny v Zuberci - Brestovej. Skanzen prezentuje viac ako 50 stavieb ľudovej architektúry  a mapuje život ľudí na Orave v minulosti.
Na štvrtý deň si novinári prezreli Brestovskú jaskyňu, ktorá bola pre širokú verejnosť sprístupnená v septembri tohto roka. Zo Zuberca sa premiestnili do regiónu Liptov, kde absolvovali prehliadku najväčšieho zábavného areálu pre rodiny s deťmi – Rezortu Vila Betula v Liptovskom Trnovci. Odtiaľ sa presunuli do Ivachnovej, do firmy Kozí vŕšok, ktorá sa špecializuje predovšetkým výrobou kozích a ovčích syrov a jogurtov. Po degustácii syrových produktov zástupcovia médií ukončili aktívny deň relaxáciu v termálnych liečivých vodách aquaparku Tatralandia.
Piaty deň infocesty začal návštevou jedinečného kontaktného ZOO pri Tatralandii, kde sa, tak ako bežní návštevníci mali možnosť bezprostredne dotýkať a odfotiť sa s takými zvieratami ako medveď, lev, tiger, ťava, pštros, papagáj a iné. V Liptovskom Jáne su prezreli novú turistickú atrakciu Mini Slovensko. Medzi najobdivovanejšie makety patrí Bojnický hrad, starobylá radnica v Levoči, hrad Strečno, Urbanová veža v Košiciach a drevený krytý most v Kluknave. V Čutkovskej doline si pochutili na obede v Kolibe u Dobrého pastiera. Pobyt na Liptove a intenzívny 6-dňový pobyt poľských novinárov na Slovensku bol ukončený otvorením zimnej sezóny v najväčšom a najnavštevovanejšom slovenskom lyžiarskom stredisku Jasná Nízke Tatry. Súčasťou otvorenia zimnej sezóny bolo odhalenie ľadového srdca s nápisom „Všetko je na LiptOVE“ a nového námestia World Cup Plaza v blízkosti hudobného klubu Happy End. Na tlačovej konferencii boli predstavené tohoročné zimné novinky a investície. Medzi najväčšie novinky v stredisku Jasná patria: nová 15-miestna kabínová lanovka z Krupovej na Kosodrevinu na južnej strane Chopka, zlepšený systém zasnežovania, rozšírenie zjazdoviek, navigácia ratrakov za pomoci systému GPS, nový 4* hotel Pošta, začiatok výstavby nového centrum Jasná, častejšie premávanie ski-aquabusov po Liptove a nočný stredajší ski-aquabus z Jasnej do Liptovského Mikuláša.          
Z uvedenej infocesty budú spracované mediálne výstupy na turistickom portáli www.globtroter.pl, lifestylovom týždenníku Na Žywo, mesačníku Fórum Pomorskie a turistických blogoch www.wszedobilscy.pl a http://pozornie-zalezna.blog.pl/    

Kalendár aktivít SACR

Anketa

Čo si myslíte o systéme kvality služieb v cestovnom ruchu, ktorý rozbieha ministerstvo dopravy?


Hlasovalo: 1976

28.9%
28.9 %  je to užitočné  

16.9%
16.9 %  je to zbytočné  

25.3%
25.3 %  nepočul som o tom  

28.8%
28.8 %  neviem sa vyjadriť  

Archív