Košice- Európske hlavné mesto kultúry 2013

Metropola východu Košice získala titul Európske hlavné mesto kultúry na rok 2013. Rozhodla o tom medzinárodná porota v septembri 2008. Okrem zviditeľnenia získa mesto možnosť dobudovať infraštruktúru, obnoviť národné kultúrne pamiatky a prilákať domácich a zahraničných turistov. SACR v spolupráci s neziskovou organizáciou Košice- Európske hlavné mesto kultúry 2013 bude v tejto sekcii uverejňovať informácie o aktuálnych podujatiach a zaujímavých aktivitách súvisiacich s projektom Interface 2013, ktorým Košice získali európsky titul.   

Domovská stránka

 

Novinky a tlačové správy


15. 8. 2013 Pražský výběr v Košiciach aj naživo na webe

Bohatý víkendový program košického Európskeho hlavného mesta kultúry 2013 okorení vystúpenie skupiny Pražský výběr. Naživo si ho môžete pozrieť aj na webe.

Viac informácií nájdete tu


10. 6. 2013 V Košiciach sa chystá multižánrové umelecké podujatie Návrat vody do mesta

Mestská pláž, umelci a hrajúce sa deti, pokojná atmosféra stretnutí, oddychu a zábavy, ale aj vážne diskusie o budúcnosti mesta. Možnosť vyjadriť svoj občiansky názor na prinavrátenie ramena Hornádu do pôvodného koryta v centre Košíc. To všetko, a omnoho viac, ponúknu obyvateľom i návštevníkom Košíc v sobotu 22. júna 2013 od 16:00 do neskorých nočných hodín organizátori ojedinelého projektu, ktorý spojil ľudí z neziskovej organizácie Košice - Európske hlavné mesto kultúry (EHMK) 2013.

Viac informácií nájdete tu


12.2.2013 Valentínske bozky na košickej Uličke remesiel

Na sviatok všetkých zaľúbených pripravila nezisková organizácia Košice región umenia a kultúry zaujímavý program nielen pre zamilované páry. Každý pár, ktorý navštívi známu Uličku remesiel, dostane za svoj bozk špeciálne medovníkové srdce. Súťažiť sa bude o rekord v najväčšom počte bozkávajúcich párov a filmoví nadšenci si prídu na svoje počas premietania bloku študentských filmov.  

Viac informácií nájdete tu


25.1.2013 Košice sa hrdia Námestím Sándora Máraia

Krstná neter slávneho košického rodáka Sándora Máraia Judith Jáky spolu s košickou viceprimátorkou Renátou Lénartovou v nedeľu 20. januára slávnostne odhalili tabuľu s názvom Námestie Sándora Máraia. Dominuje mu socha spisovateľa, ktorá je už niekoľko rokov symbolom tohto miesta v blízkosti jeho rodného domu. Spisovateľ a novinár Sándor Márai sa svojou tvorbou dotkol mnohých národov. On sám sa cítil Stredoeurópanom a je tiež významnou súčasťou maďarskej kultúrnej histórie. V rámci slávnostného ceremoniálu Košice –EHMK mu prišli vzdať úctu významné osobnosti slovenského aj maďarského politického života – minister ľudských zdrojov Maďarskej republiky Zoltán Balogh a minister školstva SR Dušan Čaplovič. 

Viac informácií nájdete tu


21.1.2013 Kultúrny maratón v Košiciach si vychutnalo 40 000 ľudí 

Veľkolepú otváraciu show, ktorou sa odštartoval Európsky kultúrny rok v Košiciach si nenechalo ujsť približne 40 000 ľudí. Prilákalo ich takmer 200 multižánrových podujatí, ktoré sa konali po celom meste. Pútavá bola napríklad svetelná projekcia na Urbanovej veži a rozsvietenie Dómu sv. Alžbety, ale aj originálne hudobné vystúpenia domácich aj zahraničných umelcov.  

Viac informácií nájdete tu

Tlačová správa


16.1.2013 Veľká otváracia show v Košiciach  

Dlho očakávaný otvárací ceremoniál, ktorým sa Košice oficiálne stanú Európskym hlavným mestom kultúry 2013 bude už tento víkend (19.-20.1.2013). Organizátori pripravili takmer 200 podujatí na 70-tich miestach v meste a blízkom okolí, kde vystúpi približne 1 000 účinkujúcich. Pestrá séria podujatí je zvolená tak, aby si každý návštevník prišiel na svoje. 

Viac informácií nájdete tu

Tlačová správa

Tlačová správa


21.12.2012 Košice prevzali od slovinského Mariboru štafetu kreativity

Slovinské mesto Maribor – Európske hlavné mesto kultúry 2012 oficiálne odovzdalo štafetu, symbolické svetlo kreativity dvom nasledujúcim mestám, Košiciam a francúzskemu mestu Marseille na rok 2013. Maribor bol počas roka centrom kultúrneho diania v Európe. Okrem množstva podujatí sa v meste odštartovali viaceré kreatívne projekty. 

Viac informácií nájdete tu


5.10.2012 V Košiciach sa v sobotu nespí. Nastane Biela noc

   

Predvečer slávneho košického maratónu mieru bude už po tretíkrát patriť podmanivému projektu Biela noc/Nuit Blanche. O unikátnu atmosféru sa 6. októbra postará  štyridsiatka svetelných, zvukových a špeciálnych umeleckých inštalácií, ako aj tanečné a hudobné improvizácie v podaní 150 umelcov z deviatich európskych krajín. Garantujeme, že nezaspíte, odkazujú všetkým návštevníkom organizátori.  

Viac informácií nájdete tu


17.8.2012 Košický hrad zrekonštruujú. Stane sa novou oddychovou zónou

Revitalizácia košického hradu a vytvorenie novej rekreačnej zóny so zaujímavým priestorom pre kultúrne a poznávacie aktivity je ďalším z investičných projektov Európskeho hlavného mesta kultúry 2013. Terajšie ruiny hradu na vrchu Hradová nad Košicami v týchto mesiacoch skúma archeologický ústav SAV. Obnovený areál vytvorí autentickú kulisu nielen pre rôzne folklórne podujatia ale aj šermiarske vystúpenia, dobovú hudbu a tradičné remeslá.  

Viac informácií nájdete tu

25.7.2012 Andy Warhol v uliciach Košíc

Veľkolepá narodeninová party odštartuje 3. augusta v Košiciach kreatívne pop-artové aktivity a inštalácie inšpirované svetoznámym umelcom Andy Warholom. Podujatie Andy Warhol v uliciach Košíc si môžete vychutnať celý august na workshopoch venovaných umelcovej tvorbe, prehliadkou v galérii Andy Warhola, na pop - art party alebo výberom špeciálneho menu a drinkov pripravených podľa kuchárskej knihy Andy Warhola.  Piatkovú pop-art party odštartuje program v tvorivých dielňach, kde sa budete môcť zapojiť do maľovania dámskych lodičiek a priučíte sa umeniu sieťotlače. Zaujme aj netradičná tanečná fashion show, ktorej originálne modely budú na predaj vo Fashion Markete.

Viac informácií nájdete tu


23.7.2012 V Maďarsku vychádza po desiatkach rokov sprievodca Košicami

Nového turistického sprievodcu „Kassa – Košice 2013“ dnes v sídle Slovenského inštitútu v Budapešti uviedol do života košický primátor Richard Raši. Autorom publikácie, ktorá vychádza v maďarskom vydavateľstve Hibernia Nova je kartograf a fotograf Jenő Marton. Na príprave bedekra úzko spolupracoval tím n. o. Košice 2013, košickí sprievodcovia a zahraničné zastúpenie Slovenskej agentúry pre cestovný ruch v Budapešti. Turistický sprievodca zdôrazňuje najmä fakt, že Košice budú v roku 2013 Európskym hlavným mestom kultúry (EHMK). Zároveň významne aktualizuje informácie o Košiciach pre maďarsky hovoriacich turistov, ktorým takýto bedeker chýbal niekoľko desiatok rokov.

Viac informácií nájdete tu


19.6.2012 - Prvým investičným projektom Košice 2013 sú Kasárne/Kulturpark

Výstavba najväčšieho investičného projektu Košíc ako Európskeho hlavného mesta kultúry 2013 dnes oficiálne začala. Protokol o odovzdaní staveniska v areáli Kasární/Kulturpark za účasti ministra kultúry SR Mareka Maďariča podpísali zástupcovia mesta a spoločnosti Doprastav. Zhotoviteľom stavby v hodnote 23,8 mil. eur je akciová spoločnosť Doprastav, ktorá sa zaviazala dokončiť ju najneskôr do 31. decembra 2012.

Viac informácií nájdete na www.kosice2013.sk 


19.6.2012 Podporujeme kreativitu. Je hlavný slogan projektu Košice 2013

Tím neziskovej organizácie Košice – Európske hlavné mesto kultúry 2013 dňa 19. júna verejne predstavil kultúrny a umelecký program projektu. Jeho extraktom je slogan: PODPORUJEME KREATIVITU, ktorý sa stáva neoddeliteľnou súčasťou a poznávacím znamením všetkých podujatí súvisiacich s projektom. V duchu kreativity sa nieslo aj prezentovanie hlavných línií, jednotlivých žánrov a rozvojových programov, príznačne nazvané Ideme do finále! 

Viac informácií nájdete na www.kosice2013.sk 


15.5.2012 - Festival USE THE C!TY opäť rozprúdi Košice

Jedinečný festival svojho druhu na Slovensku - USE THE C!TY už po 4-krát prebudí verejný priestor zo zimného spánku a Košice sa na pár dní stanú dejiskom umenia i zábavy. Nenechajte si ujsť netradičné Kartónové mesto s dizajnérmi, koncerty v rámci Mesta plného hudby či originálne predstavenie rakúskych akrobatov - Bodies in urban spaces|Telá v meste. Festival začína 24. mája a baviť sa na ňom môžete až do nedele 27. mája. 

Tlačová správa


23.4.2012 - eduMEMA Košice

Stredoeurópska hudobná akadémia eduMEMA prináša do Košíc a Popradu v dňoch 2. až 8. mája unikátne multižánrové podujatie. Pre návštevníkov bude pripravený atraktívny program koncertov, výstav, prednášok, workshopov a vzdelávacích aktivít z oblasti hudby, fotografie a tanca. eduMEMA je unikátny medzinárodný umelecko-vzdelávací projekt, ktorý v sebe spája európsky rozmer ľudí z rôznych krajín a kultúr. Prostredníctvom majstrovských kurzov historickej hudby stimuluje domácu scénu a prináša výnimočné koncerty. V tomto roku sa eduMEMA po prvýkrát uskutoční s podporou Košíc - Európskeho hlavného mesta kultúry 2013, n. o.

Tlačová správa


18.4.2012 - KulTour 2013 navštívi veľtrh cestovného ruchu vo Varšave

Mobilný multifunkčný stánok KulTour2013 zavíta od 20. do 22. apríla 2012 na medzinárodný veľtrh cestovného ruchu Leto Varšava. Návštevníkom predstaví Košice ako atraktívnu turistickú destináciu i ako budúce Európske hlavné mesto kultúry 2013.  Po úspešnom slovenskom turné v decembri minulého roka sa tentoraz mobilný kultúrny stánok vydáva na svoju prvú zahraničnú cestu.

Tlačová správa


2.2.2012 - Projekt Košice – Európske hlavné mesto kultúry 2013 pozná 72% Slovákov

Bratislava 3. februára 2012. Skutočnosť, že Košice sa stanú v roku 2013 Európskym hlavným mestom kultúry poznalo 72% respondentov, pričom ako najčastejší zdroj informácií uviedli televíziu a internet. Vyplýva to z dotazníkového prieskumu, ktorý počas informačného turné k projektu po slovenských mestách (Bratislava, Žilina, Banská Bystrica, Prešov a Košice) uskutočnila  na vzorke 1 050 respondentov nezisková organizácie Košice 2013. 

Tlačová správa


13.12.2011 - Košice 2013 vyrážajú na turné

Tím Košice 2013 vyráža na turné po Slovensku, počas ktorého obyvateľom miest priblíži projekt Košice – Európske hlavné mesto kultúry 2013. Netradičné mobilné pódium na kolesách – Kultour 2013 zavíta 13. decembra do Bratislavy, o deň neskôr do Žiliny, následne do Banskej Bystrice, do Prešova a napokon sa turné ukončí 19. decembra v Košiciach.

Tlačová správa

Plagát

Galéria

14.11.2011 - Festival Refresh +89 sprítomní hodnoty Novembra

Festival otvorených dialógov Refresh +89 začína. Od 15. do 19. novembra vytvorí priestor pre rozvoj slobodného a otvoreného myslenia. Prostredníctvom koncertov, divadelných a filmových predstavení, ale aj vernisáží, diskusií a prednášok tak budú môcť Košičania, ale aj návštevníci z iných miest zažiť mentálny a kultúrny refresh spoločnosti.

„Radi by sme ľudí pozvali na druhý ročník sviečkového pochodu. Nemenej lákavé budú aj divadelné hry - Posledná historická úloha mladej generácie, česká hra Havel píše Husákovi, alebo predstavenie PUT BACK, uviedol projektový manažér Anton Spišák.

Viac informácií nájdete na www.refresh89.sk

Program festivalu Refresh +89

Tlačová správa


19.10.2011 - Víťazkou súťaže Cvakni si maratón je Juliána Dombrovská

Tohtoročnou víťazkou fotografickej súťaže Cvakni si maratón je Juliána Dombrovská, ktorá si odnáša prémiu 200 eur. Víťaznou fotografiou je čiernobiela snímka s názvom Nekompromisne, ktorá zobrazuje keňského vytrvalca Williama Buamu, osamotene bežiaceho po Moyzesovej ulici. 

Celkovo zaslali fotografi 167 snímok, ktoré zachytávali atmosféru tohtoročného Medzinárodného maratónu mieru. Osemnásť najlepších, vrátane víťaznej fotografie, môžu Košičania obdivovať na citilightoch v uliciach mesta do konca októbra. V elektronickej forme si ich môžete tu


30.9.2011 - Cvakni si maratón! a vyhraj 200 €

Spoj šport a umenie! Nechaj sa 2. októbra inšpirovať atmosférou 88. ročníka jedného z najväčších športových podujatí na Slovensku. Zachyť emócie, tváre a výkony maratóncov či divákov. Predstav svoj unikátny pohľad na to, ako Medzinárodný maratón mieru mení podobu Košíc a robí jeden celkom obyčajný októbrový deň neobyčajným sviatkom nielen pre milovníkov športu, ale pre každého obyvateľa a návštevníka Košíc.

Viac informácií získaš na http://www.kosice2013.sk/sk/clanok/zapojte-sa-do-sutaze-cvakni-si-maraton-a-vyhrajte-200

Aj tento rok zahrajú maratóncom do kroku rôzne kapely. Popri maratónskej trati bude rozmiestnených osem pódií. Na piatom ročníku Hudobného maratónu, ktorý organizuje občianske združenie MusicFirst bude mať svoje pódium aj Košice 2013.

Viac informácií:  http://www.kosice2013.sk/sk/aj-tento-rok-zahraju-kapely-maratoncom-do-kroku

Hudobny maratón


29.9.2011 - Netradičné umenie v netradičnom čase. To je Biela noc v Košiciach 

Po minuloročnom veľkom úspechu prichádza do Košíc opäť Biela Noc (Nuit Blanche). Centrum mesta ožije počas sobotňajšej noci netradičným umením, hrou svetla, interaktívnymi inštaláciami, hudbou a poéziou. Organizátor podujatia, nezisková organizácia Košice- Európske hlavné mesto kultúry 2013 garantuje, že 1. októbra v Košiciach určite nezaspíte.

program podujatia

tlačová správa

mapa s programom


15.8.2011 - Originálna košická skupina Silvayovci ovládla Český Krumlov

Košice, ktoré budú v roku 2013 Európskym hlavným mestom kultúry sa prezentovali na Slovenskom dni v Českom Krumlove. V rámci programu Medzinárodného hudobného festivalu sa 13. august niesol v znamení Slovenska, slovenskej kultúry a gastronómie. Zástupcovia projektu Košice-EHMK 2013 pripravili spolu so skupinou Silvayovci návštevníkom festivalu nezabudnuteľný zážitok a originálnu pozvánku do Košíc.

Ich autorské spracovanie známych svetových hitov zahraných na tradičných ľudových nástrojoch vzbudilo medzi návštevníkmi mimoriadny záujem.  „V hudobnej skupine Silvayovci sa odráža idea projektu Košice Interface, prepájať tradičné s moderným, a preto sme radi, že sa táto voľba stretla s takým nadšeným prijatím,“ opisuje Peter Germuška, manažér pre rozvoj turizmu a destinačného manažmentu, Košice 2013, n.o.

Tlačová správa


20.7.2011 - Letný kokteil hudby, filmu a divadla na festivale Leto v parku v Košiciach  

Bratislava 20. júla 2011. Nezisková organizácia Košice – Európske hlavné mesto kultúry 2013 organizuje 2. ročník festivalu Leto v parku, ktorý minulý rok prilákal do Košíc 13 000 návštevníkov. Od 21. júla do 21. augusta sa účastníci podujatia môžu tešiť na filmové štvrtky, koncertné piatky, divadelné soboty a nedele pre rodiny s deťmi v priestoroch Kasární/Kulturparku. Partnerom festivalu je Slovenská agentúra pre cestovný ruch (SACR).     

Viac informácií o festivale a program podujatia nájdete tu.


23.5.2011 - Festivalovú sezónu na Slovensku otvorí festival USE THE C!TY

Unikátny festival umenia vo verejnom priestore -  USE THE C!TY začína v Košiciach 25.mája. Festival je tretí rok profilovým podujatím projektu Košice – Európske hlavné mesto kultúry  2013. Jeho hlavným cieľom je oživiť mesto, zapojiť jeho obyvateľov do umeleckých a kreatívnych aktivít a vytvoriť priamu komunikáciu street-art umelcov s verejnosťou. Nabitý program festivalu plný hudby, umenia, tancu, workshopov a diskusií si môžete vychutnať do nedele 29. mája.

Program

Tlačová správa


16.5.2011 - Košice 2013, n.o. má nového riaditeľa

Správna rada neziskovej organizácie Košice – Európske hlavné mesto kultúry 2013, n.o. na dnešnom rokovaní zvolila nového štatutárneho zástupcu, ktorým sa s účinnosťou od 17. mája 2011 stane Ing. Ján Sudzina. Budúca pozícia doterajšej riaditeľky Mgr. art Zory Jaurovej je v štádiu rokovania. Ján Sudzina je domácej i zahraničnej verejnosti známy ako riaditeľ vydavateľstva Hevhetia, ale aj ako výkonný producent a organizátor hudobných festivalov.

Tlačová správa


9.5.2011 - Zažite magickú Noc múzeí a galérií v Košiciach

Košická Noc múzeí a galérií privíta návštevníkov v sobotu, 14. mája. Tento rok je to vôbec po prvýkrát, kedy sa košické múzeá a galérie, košický klaster a Košice 2013,n.o. spojili, aby spoločne priniesli všetkým milovníkom umenia ešte presvedčivejší a intenzívnejší zážitok. Francúzsky koncept, ktorý prevzalo množstvo krajín, si našiel svoje miesto aj v Európskom hlavnom meste kultúry 2013. Filmy, animácie, interaktívne expozície, koncerty. To všetko a ešte oveľa viac čaká návštevníkov na miestach, ktoré dýchajú históriou a kultúrou.

Tlačová správa


19.4.2011 - Rozohrajme mesto!
 
Majstrovstvá sveta v ľadovom hokeji v Košiciach sú jedinečnou príležitosťou na prezentáciu mesta ako Európskeho hlavného mesta kultúry 2013. Nezisková organizácia Košice – EHMK 2013 pripravila spolu s partnermi počas šampionátu pútavý sprievodný program, ktorý rozohrá celé Košice. Majstrovstvá otvorí 28. apríla Veľká pouličná šou na Hlavnej ulici s príbehom o meste Košice, vizuálnymi efektmi, hudbou a tancom. V Kasárňach/Kulturparku čaká návštevníkov „Párty zóna“ s projekciami hokejových zápasov, prírodným kinom, koncertmi, umelou ľadovou plochou a ďalšími atrakciami.

Tlačová správa

Program


14.4.2011 - Viac karátov pre karpatský región

CARAT je názov projektu, ktorý realizuje nezisková organizácia Košice – Európske hlavné mesto kultúry 2013 spoločne s ďalšími partnermi z cezhraničných regiónov z krajín Maďarska, Rumunska a Ukrajiny, ktorý je podporený z Programu cezhraničnej spolupráce Maďarsko – Slovensko – Rumunsko – Ukrajina 2007 – 2013. Cieľom projektu je zvýšiť „turistické karáty“ karpatského regiónu a spraviť z neho atraktívnu turistickú destináciu, zvýšiť príťažlivosť a návštevnosť tohto regiónu prostredníctvom podpory rozvojových a strategických aktivít, vytvorením partnerstiev súkromného a verejného sektora pre efektívnejšie riedenie cestovného ruchu. Otváracia konferencia projektu CARAT sa uskutoční v Kasárňach/Kulturpark 20. apríla 2011.

Tlačová správa


21.2.2011 - Nemecký pianista HAUSCHKA zahrá v Košiciach na preparovanom piane

Po slávnej Queen Elisabeth Hall v Londýne rozozvučí Hauschka, vlastným menom Volker Bertelmann, aj Kasárne/Kulturpark v Košiciach. Na koncerte 25. februára sa predvedie unikátnou hrou na takzvané prepared piano. Ide o kombináciu piana s celým sortimentom materiálov, ako napríklad kuchynská fólia, uzávery fliaš, ping-pongové loptičky či gitarové struny. 

Hauschka každoročne odohrá viac ako sto koncertov po celom svete. „Rád robím skupinovú hudbu bez skupiny, rád používam piano ako bicie, je to krásna výzva,“ zdôvodnil svoje netradičné umenie pianista.

Tlačová správa


24.1.2011 - Košice a Budapešť spojil spisovateľ Sándor Márai

Nezisková organizácia Košice 2013 n.o. v spolupráci s Literárnym múzeom Sándora Petőfiho v Budapešti odštartovala v rámci cezhraničnej spolupráce oboch krajín projekt s názvom: „Vytvorenie a propagácia spoločného produktu kultúrneho turizmu na tému Sándor Márai“ (KULTOUR).

Mesto Košice chce prostredníctvom tohto projektu priblížiť Sándora Máraia, rodáka z Košíc, návštevníkom a obyvateľom mesta. Naplánovaná je napríklad produkcia viacerých informačných a turistických materiálov, tvorba dokumentárneho filmu a revitalizácia expozície v pamätnej izbe Sándora Máraia v Košiciach.

Tlačová správa


18.1.2011 - Výzva na podávanie plánu kultúrnych podujatí počas hokejového šampionátu v Košiciach

Mesto Košice a nezisková organizácia Košice 2013, n.o. ako hlavný koordinátor kultúrneho programu mesta počas hokejových majstrovstiev, vyhlasuje verejnú výzvu na podávanie konkrétnych zámerov a vlastného plánu kultúrnych a spoločenských podujatí počas Majstrovstiev sveta v ľadovom hokeji 2011 realizovaných v meste Košice. Výzva je určená všetkým kultúrnym inštitúciám a operátorom so sídlom v meste Košice a širšom regióne, občianskym združeniam a ďalším komerčným aj nekomerčným subjektom z oblasti kultúry a umenia. 

Programové zámery je potrebné zaslať v termíne od 19.1. do 15. 2. 2011 poštou na adresu: Košice 2013, n.o., Kukučínova 2, 040 01 Košice alebo elektronicky na mailovú adresu: hokej@kosice2013.sk. Podané projekty budú zahrnuté do jednotného marketingového plánu sprievodného programu v meste, do jednotnej reklamnej kampane a publikované na oficiálnom webe www.hokej.visitkosice.eu.

Tlačová správa


14.12.2010 - Vychutnajte si Košické zlato a vyhrajte s Košicami 2013

Špeciálnu vianočnú nádielku v podobe „zlatej“ súťaže pripravila pre Košičanov nezisková organizácia Košice 2013, n.o. v spolupráci s Košice – Turizmus. Vyhrať môže každý, kto si na vianočných trhoch v označenom stánku zakúpi košický Zlatý drink, vyplní súťažný kupón a zapojí sa tak do žrebovania. Pre súťažiacich sú pripravené atraktívne ceny. Súťaž trvá od 15. do 20. decembra, žrebovanie sa uskutoční 21.decembra v Kasárňach/Kulturparku.

Tlačová správa

Pravidlá súťaže


10.12.2010 - Hlavná ulica v Košiciach sa premení na ľadové kráľovstvo

Tím Európskeho hlavného mesta kultúry v spolupráci s Visit Košice pripravil tento rok pre domácich ale aj zahraničných návštevníkov bohaté košické Vianoce. Sériu koncertov, sviečkový sprievod a prípravu tradičnej kapustnice, doplní piatok, 17. decembra akcia s tajomným názvom Znovuzrodenie. Sochári zo Slovenska, Maďarska a Poľska premenia park pri „Spievajúcej fontáne“ na ľadové kráľovstvo. Košičania zažijú pravú ľadovú šou v podaní maďarského sochára Zsolta M. Tótha, ktorého výtvory už obdivovali ľudia v Rakúsku, Belgicku či Fínsku.

Znovuzrodený bude počas podujatia aj plast, ktorému dajú umelci z Fakulty umení v Košiciach novú podobu. Použijú ho na stavbu kultúrneho priestoru, ktorý bude mobilný a využiteľný na malé umelecké formy. Akcia vyvrcholí v piatok podvečer nasvietením všetkých sôch. Umelecké diela si budú môcť návštevníci prezrieť do nedele 19. decembra.

Tlačová správa


15.11.2010 - Nenechajme ho zomrieť

Po heslom „Nenechajme ho zomrieť“ pripravuje neformálna skupina občiansky aktívnych mladých ľudí z Košíc, v spolupráci s Kasárňami/Kulturparkom a Nadáciou Milana Šimečku, po prvýkrát v Košiciach 17. novembra symbolický študentský sviečkový pochod Košicami ako spomienku na November ’89 a jeho hodnoty. Program dňa doplní tlačová beseda, videoarty košických umelcov a premietanie filmu o udalostiach Novembra 89.

Tlačová správa


3.11.2010 - Medzinárodný festival Poézia Cassovia po prvýkrát v Košiciach

Od 4. do 6. novembra sa Kasárne/Kulturpark v Košiciach stanú dejiskom medzinárodného festivalu poézie -  POÉZIA CASSOVIA. Podujatie nie je len o „bezduchom čítaní," práve naopak,  spája v sebe súčasnú poéziu s inými druhmi umenia ako je hudba a film. Súčasťou programu budú aj ďalšie sprievodné podujatia, diskusie a workshopy.

Tlačová správa


18.10.2010 - Cesta do neznáma – príbeh utečencov na Slovensku

Dňa 22. októbra sa v priestoroch Kasární/Kulturpark na Kukučínovej ulici v Košiciach bude konať podujatie s názvom Cesta do neznáma - Príbeh utečencov na Slovensku. Cieľom akcie je podporiť aktivity zamerané na zvýšené vnímanie verejnosti, spoluprácu umelcov s obyvateľmi v znevýhodnených komunitách a rozvoj nových prístupov v sociálnej a komunitnej práci.  Celodenná akcia začína panelovou diskusiou s odborníkmi o  problematike utečencov, pokračuje výstavou fotografii Victora Breinera, ktorá návštevníkov zavedie do farebného a rozmanitého sveta utečencov a akcia sa zakončí koncertom kapely ALL STAR REFJÚDŽI BAND. Kapela je zložená z utečencov a cudzincov z Kurdistanu, Arménska, Číny, ale aj zo Slovenska, Švajčiarska, USA a z Česka.

Tlačová správa


11.10.2010 - WE ARE MORE/ SME VIAC

Počas otvorenia medzinárodnej konferencie THE TIME IS NOW v Bruseli bola oficiálne spustená celoeurópska kampaň, ktorej cieľom je upozorniť na význam
kultúry a umenia pre projekt spoločnej Európy a jej ďalší rozvoj v súvislosti s tvorbou novej finančnej perspektívy a stratégie EÚ na roky 2014-2020, WE ARE MORE (SME VIAC). Na konferencii, ktorej ústrednou témou bol „čas na nové vnímanie kultúry v Európskej únii“ mal výrazné zastúpenie aj projekt Košice – Európske hlavné mesto kultúry 2013.

Cieľom kampane WE ARE MORE je zvýšiť podporu kultúrnych aktivít v prospech všetkých európskych občanov a stimulovať ich radosť z umenia. „Sme viac“ sa snaží upozorniť na obrovské množstvo spôsobov, ktorými kultúra, jej aktéri, jednotlivci, aj umelecké organizácie prispievajú k spoločnému európskemu projektu a kvalite života Európanov.

Tlačová správa


14.10.2010 - USE THE C!TY – CVAKNI S! MARATÓN 2010 má víťaza

Víťazom súťaže USE THE C!TY – CVAKNI S! MARATÓN sa stal Jozef Pajerský za fotografiu s názvom „Na hrane.“ Porota vyberala zo 151 zaregistrovaných fotografií, pričom najlepších 18 snímok bude vystavených na citylightoch priamo v centre mesta v rámci Citylight gallery, ktorá ožije maratónom od 16. do 23. novembra. 

Fotosúťaž už po druhýkrát vyhlásila nezisková organizácia Košice – Európske hlavné mesto kultúry 2013 v spolupráci s Medzinárodným maratónom mieru Košice 2010. Do USE THE C!TY – CVAKNI S! MARATÓN sa mohol zapojiť každý, kto rád fotí a kto počas maratónu kreatívne zachytil atmosféru a emócie bežcov.

Tlačová správa


6.10.2010 - Prvá Biela noc prilákala do mesta tisíce návštevníkov

V noci z 2. na 3. októbra sa k celosvetovému konceptu Nuit Blanche (Biela noc) pripojili aj Košice. Neobyčajnú atmosféru noci plnej umenia, svetla a zvukov si vychutnalo až 20 000 návštevníkov z rôznych kútov Slovenska. Rozprávkovo pôsobil najmä mestský park, v ktorom Peter Vrábeľ umiestnil 5 000 svetielok na plastových lyžičkách. Prechádzku, sprevádzanú opernými áriami si pochvaľovali všetky generácie účastníkov Bielej noci. Mestom putovali davy ľudí až do skorých ranných hodín.

Tlačová správa


5.10.2010 - Festival inteligentnej hudby NouveauNu v Košiciach

Občianske združenie Vresk Factory opäť pripravil festival NouveauNu, ktorý bude kráčať v stopách NuJazzDayz.  NouveauNu svojím názvom povolila uzdu hudobným medziam. Po vlaňajšom úspešnom diváckom prijatí v Košiciach, sa aj tento rok bude festival konať okrem Bratislavy aj vo východoslovenskej metropole a to 8. októbra v priestoroch Kasární/Kulturparku. Tešiť sa môžete na vystúpenia energickej speváčky Nadeah z francúzskej skupiny Nouvelle Vague alebo na experimentálne britské duo  Grasscut. V Košiciach ďalej uvidíte Pjoni & Ink Midget, Karaoke Thundra, Foolk a Djov: Junior, Code, Ed Royal z Rakuska, Mentalcut z Polska.


24.9.2010 - Slovensko zažije prvú Bielu noc

V noci z 2. na 3. októbra sa k celosvetovému konceptu Nuit Blanche (Biela noc) pripoja aj Košice. Návštevníci tak budú mať jedinečnú príležitosť prejsť sa Mestským parkom vysvieteným piatimi tisíckami svetielok v sprievode naživo spievaných operných árií, alebo vidieť netradičné spojenie zboru a vizuálneho umenia v priestoroch starej Mestskej plavárne. Pripravené sú tiež inštalácie v priestoroch obchodného domu – koncert čítačky čiarových kódov, svetelná šou mäsových výrobkov a mnoho ďalších prekvapivých umeleckých zážitkov. Celé mesto ožije súčasným umením, svetlom a zvukmi. Biela noc začína o 19.00 na námestí Maratónu mieru zapálením maratónskeho ohňa a bude pokračovať až do skorých ranných hodín.

Tlačová správa

Program


23.9.2010 - USE THE C!TY – CVAKNI S! MARATÓN

Nezisková organizácia Košice – Európske hlavné mesto kultúry 2013 už po druhýkrát vyhlasuje v spolupráci s Medzinárodným maratónom mieru Košice 2010 fotosúťaž USE THE CITY (POUŽI MESTO) - CVAKNI SI MARATÓN. Profesionálni aj amatérski fotografi majú jedinečnú príležitosť zachytiť počas maratónu (3. októbra) tváre, emócie a predstaviť svoj unikátny pohľad na to, ako sa počas Medzinárodného maratónu mieru mení podoba Košíc. 

Fotografie bude možné do súťaže prihlásiť po skončení maratónu prostredníctvom formulára na webe www.kosice2013.sk. Víťaza ocení odborná porota.  Prvou cenou je odmena 200 EUR, ďalších 18 vybraných fotografií bude vystavených priamo v centre mesta v rámci Citylight gallery.

Tlačová správa


7.9.2010 - Medzinárodnú konferenciu Shaping The Future ... a ešte oveľa viac zažijete koncom týždňa v Košiciach

Košice budú v dňoch 9. až 10. septembra hostiteľom medzinárodnej konferencie s názvom SHAPING THE FUTURE „Kreativita je energiou úspechu.“ Ide o najväčšiu konferenciu tohto roka v Košiciach. Renomovaní európski experti z Nemecka, Anglicka, Fínska, Rakúska, Belgicka, Francúzska a Slovenska na nej predstavia možnosti ako využívať kreativitu ľudí a pomocou nej viesť úspešný biznis. Počas konferencie v hoteli Hilton budú vystavené aj jedinečné produkty, vynálezy a projekty kreatívneho priemyslu. 

V Košiciach bude možné od 9. do 12. septembra zažiť aj oveľa viac: skvelý hudobný zážitok na koncerte, ktorý spája Prešov a Košice „Dve v Jednom“, osvieženie v podobe „Košických slávností vína 2010“, zážitok jedinečných chutí Košíc na festivale Košice Gurmán Fest 2010, a prvý festival pre deti a ich poslušných rodičov - Krajina Haliganda.

Program konferencie

Sprievodný program


19.8.2010 - Prvé spoločné stretnutie Košice 2013 a Koalície 2013+

Dňa 18. augusta 2010 sa v Kasárňach/Kulturparku v Košiciach stretli predstavitelia správnej rady Košice 2013, n.o. a členovia správnej rady nedávno založenej Koalície 2013+ zloženej zo zástupcov súkromného sektora, mesta Košice a Košice 2013, n.o., KSK, PSK a mesta Prešov. Na svojom prvom zasadnutí informovali členovia správnych rád o stave prípravy projektu Košice - Európske hlavné mesto kultúry 2013 a diskutovali o možnostiach zapojenia súkromného sektora.

Tlačová správa


14.7.2010 Košice - EHMK Vás pozývajú na festival Leto v parku

Košičania a návštevníci mesta sa v auguste môžu tešiť na letnú dávku hudby, filmu, divadla, tanca, výtvarného umenia a letného kina, ktorú pre nich pripravila nezisková organizácia Košice – Európske hlavné mesto kultúry 2013. Festival Leto v parku so sloganom „Veľa zelene, žiadne jelene“ štartuje 29. júla koncertom skupiny Vidiek  a pestrý program pre všetky vekové kategórie potrvá do 29. augusta.   

Séria filmových štvrtkov, hudobných piatkov a nedieľ pre rodiny s deťmi, obohatená o výtvarné workshopy a letnú pláž na Vás čaká v priestoroch Kasárne/Kulturpark. Z hudobných skupín vystúpi Puding pani Elvisovej, The Uniques, Abraxxas, či Levagance. Z divadelných predstavení sa môžete tešiť na Dezorzovo bábkové divadlo pre dospelých, Cirkus, Garuda, či Elá hop pre deti. Do Košíc zavíta počas augusta aj populárny Bažant kinematograf s najnovšími slovenskými a českými filmami. 

Minuloročný pilotný ročník Leta v parku prilákal takmer 6000 návštevníkov. Tento rok organizátori pripravili bohatší program s množstvom kvalitných umelcov a očakávajú zvýšený prílev domácich aj zahraničných návštevníkov.

Vstup na všetky spomínané podujatia je zdarma. Podrobné informácie o programe nájdete na  www.kosice2013.sk

Program festivalu

Tlačová správa


1.6.2010 - Prvá mestská organizáciu destinačného manažmentu - KOŠICE - Turizmus

Dňa 1. júna 25 subjektov (hotely, reštaurácie, sprievodcovia, atrakcie, prepravcovia, incomingové cestovné kancelárie, nezisková organizácie Košice 2013, n.o.) aktívne sa podieľajúcich na ponuke služieb mestského cestovného ruchu v meste Košice, spoločne s Mestom Košice založilo prvú mestskú organizáciu destinačného manažmentu s názvom KOŠICE - Turizmus.

Jej cieľom je podporiť atraktívnosť ponuky destinácie Košice, posilniť návštevnícky servis a najmä cielene propagovať Košice ako destináciu mestského typu vhodnú pre všetky cieľové skupiny počas predĺžených víkendov. Tento rok bude veľkou výzvou pre novozaložený klaster cestovného ruchu komplexná ponuka služieb pre fanúšikov Maratónu mieru už prvý októbrový týždeň.

„Chceme zabezpečiť pre účastníkov aj návštevníkov Maratónu čo najzaujímavejší víkend v Košiciach“, zhodnotil Peter Germuška z neziskovej organizácie Košice 2013, n.o.

Na noc z 2.-3. októbra 2010 pripravujeme spoločne s mestom Marseille podujatie „Biela noc“, kedy kultúrne inštitúcie v meste „ožijú“ a noc sa stane dňom. Viac informácií bude dostupných na stránke www.visitkosice.eu, ktorá je oficiálnym informačným portálom destinácie Košice a na stránke www.kosice2013.sk. Následne počas Majstrovstiev sveta v ľadovom hokeji v apríli 2011 pripravujeme projekt „Vitajte v Košiciach“, ktorý bude pilotným projektom starostlivosti o návštevníka mesta pre rok 2013. Ambície novozaložené klastra cestovného ruchu smerujú aj k tomu, aby sa do roku 2013 čo možno najväčšmi spropagovala ponuka mesta Košice v celej Európe, aby rok 2013, kedy budú Košice Európskym hlavným mestom kultúry, bol rokom zvýšených príjazdov do mesta Košice aj celého regiónu.


27.5.2010 - medzinárodná konferenciu destinačného manažmentu „Košice na mape turizmu."

Nezisková organizácia Košice- Európske hlavné mesto kultúry 2013 a mesto Košice Vás pozývajú na medzinárodnú konferenciu destinačného manažmentu „Košice na mape turizmu". Hlavnými témami budú: Úspešné príklady organizácie destinačného manažmentu a Dopady veľkých kultúrnych a športových podujatí na turizmus mesta a regiónu.

Na konferenciu prijali pozvanie renomovaní domáci aj zahraniční odborníci na oblasť destinačného manažmentu. Podujatie sa uskutoční dňa 3. júna v hoteli Doubletree by Hilton v Košiciach. Keďže počet miest je limitovaný, je potrebné potvrdiť svoju účasť do 1. júna emailom na kosiceinvest@kosice.sk. Viac informácií získate na telefónnom čísle 0918 937 357.

Účasť na konferencii je bezplatná.  

Program konferencie - SK verzia

Program konferencie - ENG verzia


25.3.2010 - Vďaka projektu Košice – Európske hlavné mesto kultúry 2013 príde do Košíc 60 mil. EUR

Vláda SR na svojom výjazdovom zasadnutí v Starej Ľubovni dňa 24. marca schválila financovanie investičnej časti projektu Košice – Európske hlavné mesto kultúry 2013 v celkovom objeme takmer 60 mil. EUR prostredníctvom štrukturálnych fondov EÚ. Zabezpečí sa tak financovanie investičných projektov, ktorých cieľom je zlepšiť podmienky pre kultúru v meste. Košice môžu postupne začať s ich priebežnou realizáciou v období rokov 2010 až 2012. Prioritným projektom je premena  areálu Kasární/Kulturparku na kreatívnu štvrť, námestie v Košiciach, ktoré bude slúžiť pre umelcov, Košičanov, aj návštevníkov mesta.

Tlačová správa


25.2.2010 - Aj Košice budú mať svoj klaster

V meste Košice sa položili základy prvej mestskej organizácie destinačného manažmentu na Slovensku. Na stretnutí zástupcov mesta, neziskovej organizácie Košice- EHMK 2013 a významných subjektov CR sa dohodlo založenie klastra cestovného ruchu, ktorý profesionálne zastreší marketing mesta smerom na turistu a bude manažérskou organizáciou cestovného ruchu v meste Košice.

Tlačová správa


18.02.2010 - Košice ďakujú SACR za spoluprácu

Nezisková organizácia Košice- Európske hlavné mesto kultúry 2013 vyslovila Slovenskej agentúre pre cestovný ruch (SACR) poďakovanie za  aktívnu participáciu pri organizovaní podujatia „Ako dostať mesto a región na mapu Európy.“ Odborný seminár destinačného manažmentu a marketingu  s medzinárodnou účasťou prednášajúcich zorganizovali Košice- EHMK 2013, n.o. 21. januára v Incheba Expo Bratislava počas veľtrhu cestovného ruchu ITF SLOVAKIATOUR 2010.

Nezisková organizácia Košice- EHMK 2013 zároveň vyzdvihla spoluprácu so SACR pri napĺňaní cieľov projektu Košice Interface 2013 v oblasti rozvoja cestovného ruchu na Slovensku. Titul Európske hlavné mesto kultúry na rok 2013 získali Košice od medzinárodnej poroty v roku 2008. Okrem zviditeľnenia získa mesto možnosť dobudovať infraštruktúru, obnoviť národné kultúrne pamiatky a prilákať domácich a zahraničných turistov.

Poďakovanie


12.1.2010 - Ako dostať mesto a región na mapu Európy - odborný seminár s medzinárodnou účasťou

Na odborný seminár destinačného manažmentu a marketingu Vás 21. januára 2010 pozývajú Košice – Európske hlavné mesto kultúry 2013, n.o. a združenie cestovného ruchu-  Klaster Liptov. Podujatie s medzinárodnou účasťou prednášajúcich sa bude konať v areáli výstaviska Incheba Expo Bratislava počas veľtrhu cestovného ruchu ITF SLOVAKIATOUR 2010.

Účelom seminára je ponúknuť odborný pohľad na tému destinačného marketingu, uviesť príklady dobrej praxe prezentácie regiónov zo Slovenska a zo zahraničia a prezentácia destinačného manažmentu prostredníctvom prednášok zahraničných odborných lektorov. Cieľom stretnutia je tiež motivovať mestá a regióny k účinnejšiemu marketingu a ukázať možnosti zviditeľnenia a získavania nových návštevníkov.

Účasť na seminári je bezplatná.

Záujemcovia sa môžu zaregistrovať najneskôr do 19. januára 2010.

Registrácia a podrobné informácie

Pozvánka a program


2.12.2009 - Future City Game

V sobotu, 5. decembra v Kasárňach Kulturparku na Kukučínovej ulici sa budú môcť Košičania zapojiť do hry s názvom Future City Game. Hra vytvára príležitosť na vyjadrenie svojho pohľadu na kultúrne záležitosti a vlastnú realizáciu nápadov. Zapojení hráči vyjadria svoj názor na smerovanie kultúry v Košiciach- čo by zmenili, zrušili a čo zaradili do kultúrneho diania v Košiciach. V záverečnom hlasovaní sa vyberie najzaujímavejší projekt, ktorý bude realizovaný z prostriedkov EHMK 2013 v roku 2010.

Tlačová správa


27.11.2009 - DJ AT WORK

V Kasárňach/Kulturparku sa 4., 11. a 18. decembra bude konať špecifický projekt prezentačno – edukatívneho charakteru s názvom DJ AT WORK, ktorý bude zameraný na vzdelávanie, komunikáciu a na skvalitňovanie nezávislej hudobnej scény na Slovensku.  Profesionáli z dj – skej  oblasti sa formou seminárov a workshopov s návštevníkmi podelia o teoretické i praktické vedomosti a zručnosti, odprezentujú tiež najnovšiu dj – skú techniku.

Tlačová správa


27.11.2009 - A máme prvý!

V Košiciach na ulici Obrody sa konal Workshop Dizajnu na kolesách, ktorý sa venoval návrhom na nový dizajn a využitie tamojšieho výmenníka. Deväť dní prebiehali diskusie, prezentácie a práce na vytváraní novej identity výmenníka – nového kultúrneho bodu na ulici Obrody. Skupina mladých umelcov s názvom Dizajn na kolesách predstavilo niekoľko návrhov na logo, názov, vzhľad a komunikačné prvky výmenníka.

Tlačová správa


25.11.2009 - Košice budú spomínať na básnika Joža Urbana a sledovať dokumentárne filmy

Medzinárodný filmový festival Bratislava v partnerstve s projektom Košice – Európske hlavné mesto kultúry 2013 odštartuje 1. decembra tri bohaté festivalové dni v Košiciach. Okrem premietania filmov sa v rámci podujatia bude konať aj spomienkové stretnutie kamarátov a spolupracovníkov Joža Urbana pod názvom „Bol to náš kamarát“ a koncert 13 spevákov, ktorým Urban písal texty.

Tlačová správa


13.11.2009 - Podpis memoranda

Memorandum o spolupráci a porozumení dnes 13. novembra 2009 podpísali Košice – Európske hlavné mesto kultúry 2013, n.o., Východoslovenská energetika a.s. a RUHR.2010 GmbH. Slávnostný akt sa konal v Kasárňach/Kulturparku. Jedným z cieľov memoranda je vytvorenie nového rozmeru spoločensko-hospodárskeho rozvoja mesta a regiónu prostredníctvom rozvoja kreatívnej ekonomiky. Memorandum o spolupráci a porozumení by malo zároveň prispieť k zvýšeniu európskeho povedomia o meste Košice ako aj o celom regióne.

Tlačová správa


12.11.2009 - Košice – EHMK 2013, n.o. má nové sídlo v Kasárňach/Kulturparku

Od 1. novembra 2009 sídli nezisková organizácia Košice - Európske hlavné mesto kultúry 2013, n.o. v priestoroch Kasární/Kulturparku na Kukučínovej 2 v Košiciach, ktoré sa znova otvárajú pre umenie a kultúru v Košiciach. Na dnešnej tlačovej konferencii zástupcovia neziskovej organizácie predstavili nového výkonného manažéra Kasární / Kulturparku Petra Struckela, ďalšie strategické smerovanie centra na budúci rok a víziu do budúcnosti.

Tlačová správa


12.11.2009 - Môj 17. november
                                                        ...aby sme nezabudli

 
Pozývame Vás na otvorenie výstavy Môj 17. November, ktoré sa uskutoční 17. novembra 2009 o 19.00 hod. v priestoroch centra Kasárne/Kulturpark na Kukučínovej 2 v Košiciach. Ide o projekt spomienok na rok 1989 a to, čo bolo predtým a potom. Výstavu slávnostne otvorí členka činohry Štátneho divadla v Košiciach Ľuba Blaškovičová.

Tlačová správa


11.11.2009 - Stredoeurópska kultúrna platforma v Košiciach

Ministerstvo zahraničných vecí Slovenskej republiky v dňoch 10. – 12. novembra zorganizovalo v Košiciach rokovanie pracovnej skupiny Stredoeurópskej kultúrnej platformy. Cieľom iniciatívy krajín Vyšehrádskej štvorky plus Rakúska a Slovinska je pod záštitou ministerstiev zahraničných vecí účastníckych krajín platformy rozširovať a prezentovať spoločné kultúrne a kultúrno-spoločenské projekty v rámci krajín samotných, ale aj mimo stredoeurópskeho kultúrneho priestoru.

Tlačová správa


11.11.2009 - Podpis memoranda o spolupráci a porozumení

Memorandum o spolupráci a porozumení slávnostne podpíšu dňa 13. novembra 2009 o 16.00 hodine Košice – Európske hlavné mesto kultúry 2013, n.o., Východoslovenská energetika a.s. a partnerský tím RUHR.2010 GmbH v Kasárňach/Kulturparku na Kukučínovej ulici č. 2 v Košiciach. Vzniknuté partnerstvo rozšíri priestor pre zviditeľnenie sa miest v európskom povedomí a pre rast kreatívnej ekonomiky v Košiciach a celom regióne.

Pozvánka

Tlačová správa


4.11.2009 - Prvá tlačová konferencia v centre Kasárne / Kulturpark

V priestoroch kasární na Kukučínovej ul. č. 2 v Košiciach organizuje dňa 12. novembra o 10:30 hod. Nezisková organizácia Košice Európske hlavné mesto kultúry 2013 tlačovú konferenciu na tému:  Predstavenie nového výkonného manažéra centra K/K, strategické smerovanie K/K ako kľúčového projektu Košice 2013 a programové línie centra do konca roka a pre rok 2010.

Pozvánka na tlačovú konferenciu


4.11.2009 - Medzinárodná konferencia - projekt V4 Kulturfabrik

Nezisková organizácia Košice Európske hlavné mesto kultúry 2013 organizuje dňa 6. novembra v Košiciach Medzinárodnú konferenciu, kde predstaví projekt V4 Kulturfabrik – transformácia industriálnych priestorov na inovatívne kultúrne centrá. Cieľom je predstaviť možnosti rozvoja a transformácie postindustriálnych alebo netypických objektov na inovatívne kultúrne centrá.

Pozvánka


26.10.2009 - Sídlisková paráda pokračuje
 

Nezisková organizácia Košice Európske hlavné mesto kultúry 2013, OZ Centrum komunitného rozvoja a obyvatelia Terasy Vás v spolupráci so ZŠ Kežmarská pozývajú na jesennú Sídliskovú parádu vo forme tvorivých dielní pod názvom „Farebná jeseň“. Podujatie sa uskutoční na ZŠ Kežmarská č. 30 v Košiciach. V termíne 26.–27. 10. 2009 / 13.00–16.00 hod. / bude výroba masiek, tekvíc a ikebán  a 28. 10. 2009 / 8.00–12.00 hod. / samotný Halloweensky deň.

Tlačová správa


20.10.2009 - Výsledky súťaže USE THE C!TY - CVAKNI SI MARATÓN!

Víťazom fotosúťaže USE THE C!TY- Cvakni si maratón! sa stal Vladimír Debnár s fotografiou s názvom “S vetrom vo vlasoch”. Víťaznú fotografiu, ako aj ďalšie vybrané umelecké snímky, ktoré vznikli počas maratónu v Košiciach budú súčasťou pripravovanej výstavy s názvom Citylight gallery, ktorú si budú môcť Košičania prehliadnuť od 10. novembra v centre mesta. Všetky prihlásené fotografie budú prístupné na webovej stránke www.kosice2013.sk. Fotosúťaž vyhlásili Košice – Európske hlavné mesto kultúry 2013, n.o. v spolupráci s Medzinárodným maratónom mieru Košice 2009.

Tlačová správa


14.10.2009 - Výzva na predkladanie projektov

Ministerstvo kultúry Slovenskej republiky (MK SR) vyhlásilo výzvu na predkladanie projektov korešpondujúcich so zámerom a programom Európskeho hlavného mesta kultúry Košice 2013. Výzva má slúžiť na čerpanie financií prostredníctvom grantovej schémy MK SR, pre rok 2010. Vláda SR 29. apríla 2009 schválila materiál o financovaní podujatia Európske hlavné mesto kultúry (EHMK) - Košice 2013.

Tlačová správa


12.10.2009 - Môj 17. november ... aby sme nezabudli

Projekt spomienok na rok 1989 a to, čo bolo predtým a potom „Môj 17. november“ sa uskutoční 17. 11. 2009 o 19.00 v Kasárňach KULTURPARKu na Kukučínovej ulici 2. Podujatie sa koná pri príležitosti 20. výročia Nežnej revolúcie v rámci osláv 20. výročia novembrovej revolúcie roku 1989 v meste Košice. Cieľom podujatia je konfrontovať subjektívne pohľady, spomienky a zážitky obyvateľov Košíc z obdobia novembrových udalostí s realitou zachytenou médiami.

Tlačová správa


07.10.2009 - Košice 2 013 na OPEN DAYS

Pod názvom „Global challenges, European responses“ (Globálne výzvy, európska zodpovednosť) sa v dňoch 5. až 8. októbra konalo 125 konferencií a seminárov na rôzne témy. Podujatia sa zúčastnilo cca 7000 účastníkov z viac ako 200 regiónov EÚ. Umelecká riaditeľka projektu Košice INTERFACE 2013 Zora Jaurová prezentovala košický projekt v rámci panelu diskusie o tvorbe pridanej hodnoty miest a regiónov z kultúrneho, sociálneho a vzdelávacieho hľadiska.

Tlačová správa


6.10.2009 - Výzva na obsadenie Kasární KULTURPARKU

Košice – Európske hlavné mesto kultúry 2013, n.o. v y h l a s u j e verejnú výzvu na podávanie žiadostí na obsadenie nebytových priestorov a tvorivé zapojenie sa do realizácie projektu transformácie a prevádzky KASÁRNE KULTURPARK na Kukučínovej ulici č. 2 v Košiciach. Cieľom je vytvorenie moderného kultúrneho a umeleckého centra v Košiciach – KASÁRNE KULTURPARK.

Tlačová správa


30.9.2009 - Projektové tímy Európskych hlavných miest chystajú spoluprácu

V uplynulých dňoch boli na pracovnej návšteve Košíc členovia partnerského tímu RUHR.2010 zameranej na plánovanie spolupráce medzi dvoma Európskymi hlavnými mestami kultúry.

Tlačová správa


25.09.2009 - USE THE C!TY – Cvakni si maratón!

Košice – Európske hlavné mesto kultúry 2013, n.o. vyhlasujú v spolupráci s Medzinárodným maratónom mieru Košice 2009 fotosúťaž pre úplne každého, kto rád fotí!

Tlačová správa
 


24.9.2009 - Projekt Košice INTERFACE 2013 na konferencii KSK – partner v cestovnom ruchu

Košický samosprávny kraj dňa 24. septembra zorganizoval konferenciu s názvom KSK – partner v cestovnom ruchu, ktorá sa tematicky zameriavala na destinačný manažment a cestovný ruch v čase hospodárskej krízy.

Tlačová správa

 


24.9.2009 - Košice sú jedným z najsľubnejších miest budúcnosti

Podľa talianskeho denníka Corriere della sera patria Košice do prvej desiatky svetových miest budúcnosti. Ocitli sa medzi mestami ako Pitsburg, Vladivostok, či čínsky Tianjin. Denník ocenil najmä rozvojový potenciál mesta v oblasti investícií a strategickú polohu.

Tlačová správa

Desiatka svetových miest budúcnosti

 


9.9.2009 - Slávnostný podpis memoranda s Technickou univerzitou v Košiciach

Nezisková organizácia Košice – Európske hlavné mesto kultúry 2013 podpísala s Technickou univerzitou v Košiciach dňa 9.9.2009 v Historickej radnici na Hlavnej ulici, memorandum o porozumení, ktorým potvrdili spoločné úsilie o úspešnú implementáciu projektu Košice INTERFACE 2013.

Tlačová správa

Kalendár aktivít SACR

26. - 28.11.2015
03. - 05.12.2015
14. - 17.01.2016
Anketa

Čo vás láka na zimnej dovolenke na Slovensku?


Hlasovalo: 91

30.8%
30.8 %  Lyžovačka  

13.2%
13.2 %  Vianočné trhy  

15.4%
15.4 %  Športové podujatia  

22%
22 %  Prechádzky v prírode  

9.9%
9.9 %  Relax v akvaparkoch  

8.8%
8.8 %  Návštevy hradov  

Archív