Newsletter

Väčšina Slovákov si vyberá dovolenku na internete. Zavážia aj recenzie


Bratislava – Dovolenkové katalógy sú na ústupe. Až 83 percent Slovákov označilo za hlavný zdroj informácií pri výbere dovolenky na Slovensku internet. Nasledujú odporúčania známych a recenzie (41%), televízia (14%), katalógy cestovných kancelárií (13%) a tlač (10%). Vyplýva to z Opens external link in new windowprieskumu dovolenkového správania Slovákov, ktorý na vzorke 2 426 respondentov realizovala SACR.

V porovnaní s obdobím spred piatich rokov, vzrástol podiel on-line médií pri vyhľadávaní  informácií o štyri percentá. Zaujímavé je, že aj v kategórii nad 46 rokov dominuje internet, pričom táto skupina vo väčšej miere využíva aj klasické katalógy cestovných kancelárií.

Obľúbené regióny
Podľa prieskumu Slováci najradšej dovolenkujú vo Vysokých Tatrách (54 %), na Liptove (40 %) a Orave (28 %). U mladých ľudí do 25 rokov nadpriemerne dominuje Spiš a Bratislava. Väčšina Slovákov dovolenkuje počas letnej sezóny (75 %). V mimosezónnom období (jar, jeseň) cestujú po Slovensku najmä starší ľudia, v zime najčastejšie mladí a ľudia v produktívnom veku a v lete mladí a rodiny s deťmi.

Ako najradšej dovolenkujeme?
Viac ako polovica Slovákov trávi dovolenku turistikou na horách, nasleduje poznávanie pamiatok a zábava pri vode (zhodne 29%), wellness pobyty (28%) a zimná dovolenka na horách (26%). Pobyt na horách víťazí u všetkých vekových kategórií. Kým mladí ľudia preferujú aj zábavu pri vode alebo v mestách, starší dávajú prednosť pobytom v kúpeľoch, poznávaniu pamiatok a návšteve folklórnych festivalov. 

Dĺžka pobytu
Podobne ako vo svete, aj na Slovensku sú trendom kratšie, ale zato častejšie dovolenkové pobyty. Takmer 70% opýtaných trávi dovolenku na Slovensku viac ako raz ročne. Častejšie pobyty preferujú najmä ľudia do 35 rokov. Polovica Slovákov strávi na dovolenke štyri až sedem dní, 35% jeden až tri dni a 12% osem až štrnásť dní. Platí, že dlhšie pobyty si vyberajú ľudia nad 36 rokov.

Kvalita vs. cena
Na otázku, čo najviac ovplyvňuje vaše rozhodnutie stráviť dovolenku na Slovensku, 41% respondentov označilo kvalitu, nasledovala cena (40%), dopravná dostupnosť (34%) a zvýhodnené balíčky služieb (18%). V porovnaní s obdobím spred piatich rokov kladú návštevníci väčší dôraz na kvalitu, bezpečnosť a zvýhodnené balíky služieb.

Letný prieskumu dovolenkového správania rezidentov Slovenska realizovala SACR počas júla až októbra 2016 v regiónoch Slovenska. Štruktúrovaný dotazník vypĺňali ľudia na 32 rôznych kultúrnych, spoločenských a športových podujatiach, ktoré SACR podporila svojou účasťou.Kalendár aktivít SACR

Anketa

Čo si myslíte o systéme kvality služieb v cestovnom ruchu, ktorý rozbieha ministerstvo dopravy?


Hlasovalo: 1976

28.9%
28.9 %  je to užitočné  

16.9%
16.9 %  je to zbytočné  

25.3%
25.3 %  nepočul som o tom  

28.8%
28.8 %  neviem sa vyjadriť  

Archív